Jižní Asie

Šrí Lanka aktivně – letní centrální vysočina

AJ průvodce
16 dní
od 49 990 czk

Proč vybrat tento zájezd

  • trekking v krásné krajině centrální Šrí Lanky

  • nejzajímavější historická místa ostrova

  • všudypřítomná pestrá tropická příroda

  • malebné čajové plantáže hornatého centra ostrova

  • veškeré vstupné a permity do národních parků již v základní ceně

  • poznávání nádhery zdejších hor za přítomnosti zkušených místních průvodců

POPIS ZÁJEZDU

Šrí Lanka – nádherný tropický ostrov, který se jako zelená perla leskne na samém konci jižní Asie, utopený v modři Indického oceánu. Ostrov bohaté kultury a historie, malebných čajových plantáží a krásných národních parků s množstvím exotických zvířat. Ostrov vonící kořením a všudypřítomnou tropickou přírodou a země, kde lahodné karí a silný černý čaj není nikdy daleko. A samozřejmě také ostrov s krásnými plážemi lemovanými palmami, které přímo vybízejí k sladkého nicnedělání a lenošení.

Během této cesty se však nebudete zaměřovat na kulturní a historické památky, ale vyrazíte do zdejších nádherných hor. Navštívíte (a pěšky prochodíte) malebné hornaté centrum ostrova. Za pomoci zkušených průvodců si vychutnáte nádheru místní tropické přírody s krásnými výhledy a nevynecháte ani ta nejzajímavější historická místa Šrí Lanky. Tato cesta je určena aktivnějším cestovatelům, jejichž představu zajímavé cesty naplňují spíše různě náročné procházky a lehký trekking, než odpočinek a lenošení. A také jim nevadí velmi základní úroveň komfortu na některých místech cesty. Odměnou jim bude poznávání jedné z nejkrásnějších přírodních oblastí tohoto fascinujícího ostrova. Krásy Šrí Lanky již čekají!

Kolombo – NP Sinharádža – Ratnapura – Adamova hora – NP Horton´s Plains – Nuvara Elija – Kandy – Sígirija – Chilaw

POPTAT TENTO ZÁJEZD

program zájezdu

Města
Národní parky
Unesco
Památky
Pláže
1
Praha/Vídeň – Kolombo

Odlet na Šrí Lanku dle konkrétního letového řádu.

2
Kolombo – Bolgoda

Vítejte na Šrí Lance! Po vyřízení nezbytných formalit setkání na letišti s místním průvodcem a přejezd do města Bolgoda, ležícího u stejnojmenného jezera – jednoho z největších sladkovodních jezer na ostrově. Odpočinek a odpoledne nenáročná procházka v oblasti s možností poznávat každodenní život místních – rybářů, zemědělců a řemeslníků. Fakultativně možnost projížďky na lodi po jezeře (zajištění za pomoci průvodce).

3
Bolgoda – NP Sinharádža

Přejezd do NP Sinharádža (UNESCO) – jedné z posledních panenských přírodních lokalit na ostrově. Domov mnoha druhů savců, ptáků a dalších zvířat, pestrá tropická příroda. Odpolední nepříliš náročné poznávání tohoto unikátního místa.

4
NP Sinharážda – Ratnapura

Druhý den v NP Sinharádža, tentokrát již trochu náročnější výšlap, s trochou štěstí s možností pozorování některých zdejších zvířat. Po skončení treku přejezd do města Ratnapura, šrílanského „hlavního města“ těžby drahokamů, kterými je ostrov také známý.

Trasa: střední náročnost, cca 3 h.

Přestože trasy jsou dané, je třeba počítat s nutností určité flexibility a případných možných změn, zejména v souvislosti s počasím. Uváděné texty mají orientační charakter, bližší informace o trasách a mapy na vyžádání.

5
Ratnapura – Adamova hora

První z opravdových treků. Čeká vás výstup na Adamovu horu – poutního cíle hned několika náboženství. Denní výstup a nocleh v chrámu (společná ložnice) na vrcholku hory ve výšce 2243 m n.m., možnost pozorovat věřící navštěvující tohoto posvátné místo.

Trasa: náročná, cca 4 h.

6
Adamova hora – Dalhousie – Belihuloja

Pro aktivní možnost pozorování východu slunce z Adamovy hory, poté sestup do Dalhousie a přejezd do vesnice Belihuloja. Zde odpočinek po předchozím náročném dni, případně poznávání každodenního života místních. Fakultativně možnost cykloprojížděk v okolí (zajištění za pomoci průvodce).

Trasa: střední náročnost, cca 2-3 h.

7
Belihuloja – Hulang Ella

Přejezd do vesnice Kinčigune a odsud trekking k vodopádům Hulang Ella. Krajina podél řeky, tropický prales s pestrou faunou a flórou, krásy relativně málo navštěvované oblasti. Nocleh ve stanech poblíž vodopádů.

Trasa: střední náročnost, cca 5 h.

8
Hulang Ella – Duwili Ella – Belihuloja

Dokončení trekkingu v této oblasti procházkou ke krásným vodopádům Duwili Ella. Sestup k cestě, odsud přejezd zpět do vesnice Belihuloja, zbytek dne volno.

Trasa: náročná, cca 5 h.

9
Belihuloja – NP Horton´s Plains – Nuvara Elija

Další den s pěším poznáváním centrálních hor. Krátký přesun po silnici vás přivede k vodopádu Bambarakanda, nejvyššímu na ostrově. Poté pokračování úžasnou krajinou čajových plantáží dále ke stoupání do NP Horton´s Plains – na rozdíl od ostatních částí ostrova s bohatou tropickou vegetací je tento region díky své výšce typický spíše krajinou připomínající savanu. Cesta pokračuje ke skále World´s End – v případě dobrého počasí působící opravdu jako konec světa, s nádhernými výhledy do údolí. Ukončení treku v centra NP, odsud přejezd do městečka Nuvara Elija.

Trasa: střední náročnost, cca 3 h.

10
Nuvara Elija – Kandy

Dnešní den vaše cestování zpestří přejezd vlakem do Kandy. Trať vede malebnými horskými oblastmi s čajovými plantážemi a zemědělskou krajinou s políčky, horská městečka a vesnice. Ukončení jízdy vlakem ve stanici Peradeníja nedaleko stejnojmenné botanické zahrady – v případě brzkého příjezdu možnost návštěvy (nutno dohodnout předem kvůli zajištění transportu).

11
Kandy – Knuckles

Odpočinkový den – prohlídka města Kandy (UNESCO), posledního hlavního města nezávislého království před obsazením Šrí Lanky Brity. Dodnes velmi významné kulturní centrum ostrova, a především zásadní místo pro buddhismus na ostrově. Návštěva proslulého Chrámu Buddhova zubu, v případě zájmu procházka živým centrem Kandy. Poté přejezd do oblasti pohoří Knuckles Ranges, ubytování a volno, případně nenáročné procházky v okolí hotelu.

12
Knuckles

Trekking v krásné oblasti Knuckles Ranges pyšnící se obrovskou biodiverzitou. Zdejší oblasti horského lesa často halí mlhy a mraky, snad počasí vyjde! Okruh horským lesem, s trochou štěstí narazíte i na kardamom, který se v oblasti hojně vyskytuje a často se používá v asijské kuchyni pro svou vůni. Rýžová políčka, místní vesničky a jedna z nejhezčích oblastí Šrí Lanky pro nenáročný trekking.

Trasa: střední náročnost, okruh cca 6 h.

13
Knuckles – Dambulla – Sígirija

Přejezd do oblasti v centru ostrova s mnoha zásadními památkami. Cestou zastávka u barvitého hinduistického chrámu v Matale, návštěva některé z četných zahrad s kořením a vysvětlení významu jednotlivých druhů v místní kuchyni a medicíně. Pokračování do Dambully, nejkrásnějšího jeskynního chrámového komplexu ostrova (UNESCO) – sochy a nástěnné malby mnoha Buddhů odrážejí obrovský historický význam tohoto místa. Poté prohlídka jednoho z nejikoničtějších míst ostrova, proslulé Lví skály (UNESCO) – mohutný skalní blok tyčící se z okolní rovinaté krajiny, proslulé nástěnné kresby či obří lví tlapy chránící přístup na samý vrchol.

Trasa: náročnost snadná, cca 2 h (během poznávání památek, výstup na Lví skálu).

14
Sígirija – Chilaw

Dopoledne poznávání života na šrílanské vesnici – pozorování místních během jejich každodenních aktivit doplní poznávání tohoto krásného ostrova. Poté pokračování do Chilaw – žádná návštěva Šrí Lanky by nebyla kompletní bez alespoň krátké návštěvy zdejších pláží. Ubytování u pláže a odpočinek. Možnost koupání, vodních sportů, či masáží pod rukama místních masážních mistrů.

15
Chilaw – Kolombo – odlet

Volno na pláži, v případě zájmu možnost přidání programu v Kolombu, nebo prodloužení používání pokoje až do času odjezdu na letiště (za příplatek, vyžádejte si nabídku). Transfer na letiště a odlet dle daného letového řádu.

16
Kolombo – Praha/Vídeň

Odlet zpět domů (obvykle v ranních hodinách), přílet dle konkrétního letového řádu tentýž den, konec programu.

MAPA ZÁJEZDU

2

Kolombo

2

Bolgoda

3

NP Sinharádža

4

Ratnapura

5

Adam´s Peak

6

Belihuloja

9

NP Horton´s Plains

9

Nuvara Elija

12

Knuckles

13

Dambulla

14

Chilaw

15

Kolombo

Co je v ceně

je v ceně
není v ceně
za příplatek
poznámky
Mezinárodní letenka
Mezinárodní letenka na trase Praha – Kolombo – Praha
Ubytování
11x nocleh v penzionech standardu 2-3* s vlastním sociálním zařízením a se snídaní
Ubytování
1x nocleh ve společné ložnici chrámu ve spacácích (Adamova hora)
Ubytování
1x nocleh ve stanech (Hulang Ella)
Místní anglicky mluvící průvodce
Místní anglicky mluvící průvodci (na různých místech cesty různí průvodci)
Místní horský průvodce
Místní anglicky mluvící horští průvodci během trekové části programu
Stravování
3x oběd a 1x večeře během treků (na odlehlejších místech)
Vstupné
Veškeré permity a vstupné do národních parků dle programu
Pozemní doprava
Veškerá pozemní doprava dle programu
Informační materiály
Informační materiály CK k dané cestě
Pojištění CK proti úpadku
Šrílanská víza
Cca 35 USD/os. (online)
Osobní pojištění a pojištění storna
Zajistíme na přání za příplatek.
Spropitné místním řidičům a průvodcům
Patří k běžné praxi při spokojenosti se službami
Příplatek za jednolůžkový pokoj
cca 8990 Kč/os.

ČLÁNKY K ZÁJEZDU

POPTAT TENTO ZÁJEZD

Za vůní koření – země Jižní Asie

Jižní Asie nabízí řadu míst k návštěvě. Mezi hlavní turistické země tohoto regionu patří Indie, Nepál, Bhútán, Šrí Lanka a...
ČÍST ČLÁNEK

Související zájezdy

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×