Střední Asie

Uzbekistán – Velká cesta

AJ průvodce
11 dní
od 44 990 czk

Proč vybrat tento zájezd

  • nejzajímavější historická místa Uzbekistánu

  • všudypřítomná vyhlášená pohostinnost místních obyvatel

  • veškeré vstupné, výlety a polopenze již v základní ceně

  • program nabitý poznáváním, ale zároveň umožňující odpočinek

POPIS ZÁJEZDU

Střední Asie – region mnohými považovaný za nepříliš rozvinutý kout světa, poznamenaný někdejší přítomností SSSR…ovšem rozhodně neprávem! Na místech dnešních „stánů“ vzkvétaly historické civilizace a mocné říše již od nepaměti. Později tudy také procházela legendární Hedvábná stezka spojující Čínu s Evropou, po níž putovalo nejen zboží obohacující místní kupce, ale také vědění ovlivňující místní kultury. Kultury známé svou pohostinností a hrdostí. A ještě později se střední Asie stala cílem dobyvatelů ze stepí, kteří se dnešním Uzbekistánem prohnali jako pověstný požár. Teprve mnohem později do těchto odlehlých končin zasáhl Sovětský svaz. Ale ani této mocné říši se nepodařilo příliš změnit charakter místních lidí. Uzbekistán zůstal vždy svůj – hrdý a pohostinný.

Během této zážitky nabité cesty navštívíte nejzajímavější historická místa – nádherný Samarkand, příjemnou Bucharu a dodnes mocně opevněnou Chivu, ležící až na samé výspě civilizovaného světa. Nevynecháte ani hrobku mocného dobyvatele Tamerlána, projdete se i Taškentem, pohostinným a přátelským místem kde se setkává uzbecká minulost a současnost. Vyrazíte i na venkov – do hor a pouští. A samozřejmě ochutnáte i zdejší kuchyni – legendární plov jež má přinášet mužům sílu, voňavé šašliky, či křupavý uzbecký chléb. To vše, a ještě mnohem více nabízí Uzbekistán, země kudy kráčela historie.

Taškent – Samarkand – Buchara – Chiva – Kokand – Ferganské údolí

POPTAT TENTO ZÁJEZD

program zájezdu

Památky
Města
Unesco
1
Praha/Vídeň – Taškent

Odlet do Uzbekistánu dle konkrétního letového řádu.

2
Taškent

Vítejte v Uzbekistánu! Po vyřízení nezbytných formalit setkání na letišti s místním průvodcem a přesun do hotelu. Po snídani a krátkém odpočinku poznávání zajímavostí uzbeckého hlavního města – komplex Hasti Imom představující duchovní centrum Uzbekistánu, životem kypící trh Čorsu Bazar s bohatou nabídkou zboží, taškentské metro, náměstí emíra Timura a další místa. Po skončení prohlídky zasloužený odpočinek po dlouhé cestě a dni nabitém poznáváním.

3
Taškent – Samarkand

Ranní přejezd vlakem do historického města Samarkand (UNESCO) a celodenní prohlídka – náměstí Registán s nádherně zdobenými medresami (náboženskými školami), monumentální mešita Bibi Chánum, malebná nekropole Šáhi Zinda, či hrobka dobyvatele Tamerlána Gur-Emír, jež se stala předobrazem podobných staveb v Indii, kde vládli Tamerlánovi potomci.

4
Samarkand

Věhlasné muzeum Afrasiab se sbírkami dokládajícími slavnou minulost Samarkandu, hrob starozákonního proroka Daniela (jedno z možných míst, další jsou například v Íránu), výlet na uzbecký venkov – vesnice Konigil vyrábějící morušový papír tradiční metodou. Návrat do Samarkandu a volno, možnost užít si úžasnou atmosféru tohoto města.

5
Samarkand – Buchara

Přejezd dále na západ do historického města Buchara (UNESCO). Cestou zastávka v karavanseráji Rabat Malik. Pokračování do Buchary, po příjezdu ubytování a po krátkém odpočinku poznávání krás tohoto starobylého města – minaret Kalon jež se stal symbolem Buchary, četné mešity a historická tržitě, někdejší srdce města náměstí Ljabi-chauz.

6
Buchara

Pokračování v prohlídce Buchary – kdysi mocná pevnost Ark, mauzoleum Ismáíla Samáního či „mauzoleum Jóbova pramene“ Čašmai ajjúb, výlet k poslednímu paláci bucharských emírů a další místa připomínající slavnou minulost Buchary, jež ve středověku patřila mezi nejposvátnější místa islámu.

7
Buchara – Chiva

Přejezdový den – překonání pouště Kyzylkum a řeky Amudarja, dojezd do Chivy a odpočinek. Pro neznavené dlouhou cestou možnost návštěvy folklorního tanečního představení, doprovázejícího večeři zaměřenou na místní speciality – mimo jiné šťavnaté šašliky, chutné saláty či voňavý místní chléb.

8
Chiva – Taškent

Poznávání skvěle zachovalého města Chiva, podle legendy založeného Noemovým synem Šémem. Nádherné historické centrum Ičan Kala (UNESCO), obehnané mohutnými hradbami. Malebné mešity a medresy, zdobný palác chána Allakuliho, úžasná atmosféra někdejšího obchodního centra na Hedvábné stezce. Odpoledne přelet zpět do Taškentu, odpočinek.

9
Taškent – Kokand – Fergana

Výlet do úrodné Ferganské kotliny, známé pěstováním ovoce a bavlny, místo s možná nejúrodnější půdou a nejpříjemnějším podnebím v celé Střední Asii. Zároveň také oblast, která měla vždy značný vliv na náboženské, politické a ekonomické dění v celém Uzbekistánu. Návštěva města Kokand, kdysi centra stejnojmenného chanátu, po Buchaře druhého nejmocnějšího ve Střední Asii. Prohlídka hlavních zajímavostí, poté pokračování do města Fergana se silným carským vlivem na místní architekturu, nocleh.

10
Fergana – Margilon – Rišton – Taškent

Návštěva Margilonu, centra uzbeckého hedvábného průmyslu, poté výrobci tradiční keramiky v Rištonu. Pokračování zpět do Taškentu, odpočinek.

11
Taškent – Praha/Vídeň

Odlet domů, obvykle v brzkých ranních hodinách. Přílet tentýž den, konec programu.

MAPA ZÁJEZDU

2

Taškent

4

Samarkand

6

Buchara

7

Chiva

8

Taškent

9

Kokand

10

Margilon

10

Taškent

Co je v ceně

je v ceně
není v ceně
za příplatek
poznámky
Mezinárodní letenka
Mezinárodní letenka na trase Praha – Taškent – Praha
Místní přelet
Místní přelet Urgenč – Taškent
Ubytování
9x nocleh v hotelu standardu 3* s vlastním sociálním zařízením a se snídaní
Místní anglicky mluvící průvodce
Místní anglicky mluvící průvodci (na různých místech cesty různí průvodci)
Stravování
Stravování formou polopenze
Voda v ceně
Voda v ceně v době poznávacího programu
Vstupné
Veškeré vstupné dle programu
Pozemní doprava
Veškerá pozemní doprava dle programu
Informační materiály
Informační materiály CK k dané cestě
Pojištění CK proti úpadku
Osobní pojištění a pojištění storna
Zajistíme na přání za příplatek.
Spropitné místním řidičům a průvodcům
Patří k běžné praxi při spokojenosti se službami
Příplatek za jednolůžkový pokoj
cca 4690 Kč/os.

ČLÁNKY K ZÁJEZDU

POPTAT TENTO ZÁJEZD

Po Hedvábné stezce – země Střední Asie

Region střední Asie je u nás často dodnes vnímám jako místo zaostalých postsovětských republik…ale rozhodně neprávem! Ano, informace o...
ČÍST ČLÁNEK

Perly muslimského světa

Islám a muslimský svět jako celek je současnosti mnohdy vnímán jako hrozba a návštěvu muslimských zemí si mnozí cestovatelé odpustí už...
ČÍST ČLÁNEK

Za vůní kávy a čaje

Možná je to překvapivé, ale existuje „alkoholová mapa světa“ – přehled, zda dotyčný národ preferuje pití vína, piva a nebo tvrdého...
ČÍST ČLÁNEK

Související zájezdy

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×