Střední Asie

Uzbekistán a Kyrgyzstán s ČP

CZ průvodce
16 dní
82 990 czk

Proč vybrat tento zájezd

  • nejzajímavější historická Uzbekistánu

  • strhující přírodní scenérie Kyrgyzstánu

  • všudypřítomná vyhlášená pohostinnost místních obyvatel

  • veškeré vstupné, výlety a polopenze již v základní ceně

  • program nabitý poznáváním, ale zároveň umožňující odpočinek

  • malá skupina 6 – 12 osob, umožňující komfortní poznávání

POPIS ZÁJEZDU

Střední Asie – region mnohými považovaný za nepříliš rozvinutý kout světa, poznamenaný někdejší přítomností SSSR…ovšem rozhodně neprávem! Během této cesty navštívíme dvě velmi rozdílné země, tak odlišné, a přitom obě nádherné. Nejdříve vyrazíme do Uzbekistánu, hrdé a pohostinné země a navštívíme jeho historické perly – nádherný Samarkand, starobylou Bucharu a mocně opevněnou Chivu, ležící až na samé výspě civilizovaného světa. Čeká nás i hrobka mocného dobyvatele Tamerlána, projdeme se i Taškentem, kde se setkává uzbecká minulost a současnost. A samozřejmě ochutnáte i zdejší kuchyni – legendární plov jež má přinášet mužům sílu, voňavé šašliky, či křupavý uzbecký chléb.

Poté nás čeká Kyrgyzstán – země jež se sice nemůže pyšnit starobylými památkami jako sousední Uzbekistán, ale co postrádá na památkách, je jí více než vynahrazeno krásnou přírodou. Navštívíme nejzajímavější přírodní místa Kyrgyzstánu – vyrazíte do hor a ke zdejším jezerům, uvidíme zručnost místních sokolníků, nebo každodenní život zdejších obyvatel. Tato část cesty je určena spíše cestovatelům, kteří jsou ochotní trochu přimhouřit oko nad úrovní zdejšího komfortu, zejména na venkově. Odměnou jim ale bude nádherná a téměř panenská krajina tohoto krásného koutu světa. Krásy Uzbekistánu a Kyrgyzstánu již čekají!

Taškent – Samarkand – Buchara – Chiva – Biškek – NP Ala-Arča – Čolpon Aty – Karakol – Čon Kemin

POPTAT TENTO ZÁJEZD

program zájezdu

Památky
Města
Unesco
Národní parky
1
Praha/Vídeň – Taškent

Odlet do Uzbekistánu dle konkrétního letového řádu.

2
Taškent

Vítejte v Uzbekistánu! Po vyřízení nezbytných formalit přesun do hotelu (dostupnost pokojů záleží na obsazenosti hotelu, vždy se ale snažíme o co nejdřívější možnost nastěhování). Po snídani a krátkém odpočinku poznávání zajímavostí uzbeckého hlavního města – komplex Hasti Imom představující duchovní centrum Uzbekistánu, životem kypící trh Čorsu Bazar s bohatou nabídkou zboží, taškentské metro, náměstí emíra Timura a další místa. Po skončení prohlídky zasloužený odpočinek po dlouhé cestě a dni nabitém poznáváním.

3
Taškent – Samarkand

Ranní přejezd vlakem do historického města Samarkand (UNESCO) a celodenní prohlídka – náměstí Registán s nádherně zdobenými medresami (náboženskými školami), monumentální mešita Bibi Chánum, malebná nekropole Šáhi Zinda, či hrobka dobyvatele Tamerlána Gur-Emír, jež se stala předobrazem podobných staveb v Indii, kde vládli Tamerlánovi potomci.

4
Samarkand

Věhlasné muzeum Afrasiab se sbírkami dokládajícími slavnou minulost Samarkandu, hrob starozákonního proroka Daniela (jedno z možných míst, další jsou například v Íránu), výlet na uzbecký venkov – vesnice Konigil vyrábějící morušový papír tradiční metodou. Návrat do Samarkandu a volno, možnost užít si úžasnou atmosféru tohoto města.

5
Samarkand – Buchara

Přejezd dále na západ do historického města Buchara (UNESCO). Cestou zastávka v jednom ze starobylých karavanserájů. Pokračování do Buchary, po příjezdu ubytování a po krátkém odpočinku poznávání krás tohoto starobylého města – minaret Kalon jež se stal symbolem Buchary, četné mešity a historická tržitě, někdejší srdce města náměstí Ljabi-chauz.

6
Buchara

Pokračování v prohlídce Buchary – kdysi mocná pevnost Ark, mauzoleum Ismáíla Samáního či „mauzoleum Jóbova pramene“ Čašmai ajjúb, výlet k poslednímu paláci bucharských emírů a další místa připomínající slavnou minulost Buchary, jež ve středověku patřila mezi nejposvátnější místa islámu.

7
Buchara – Chiva

Přejezdový den – překonání pouště Kyzylkum (druhá největší ve střední Asii) a řeky Amudarja, dojezd do Chivy a odpočinek. Pro neznavené dlouhou cestou možnost návštěvy folklorního tanečního představení, doprovázejícího večeři zaměřenou na místní speciality – mimo jiné šťavnaté šašliky, chutné saláty či voňavý místní chléb (případně lze i další den, dle letového řádu).

8
Chiva – Taškent

Celodenní poznávání skvěle zachovalého města Chiva, podle legendy založeného Noemovým synem Šémem. Nádherné historické centrum Ičan Kala (UNESCO), obehnané mohutnými hradbami. Malebné mešity a medresy, zdobný palác chána Allakuliho, úžasná atmosféra někdejšího obchodního centra na Hedvábné stezce. Pozdě večer přelet zpět do Taškentu, odpočinek.

Program lze absolvovat i jako cestu pouze do Uzbekistánu, v tomto případě 9. den následuje odlet domů. Vyžádejte si konkrétní cenu pro tuto variantu.

9
Taškent – Biškek

Přelet do Kyrgyzstánu dle konkrétního letového řádu . Poznávání zajímavostí kyrgyzského hlavního města – Náměstí svobody, Leninův památní, zajímavá (post)sovětská architektura, každodenní život Kyrgyzů.

10
Biškek

Výlet do NP Ala-Arča, krásné horské oblasti, která byla za sovětských dob vyhrazena pouze prominentům režimu. Dle počasí a nálady možnost nenáročného trekkingu v NP. Návrat do Biškeku a odpočinek.

11
Biškek – Čolpon Aty – Tepke

Čas vyrazit na kyrgyzský venkov, zamíříme na východní pobřeží jezera Issyk-kul. Cestou zastávka u starobylých petroglyfů poblíž Čolpon Aty, fakultativně možnost projížďky po jezeře (cca 1h). Poté již pokračování do Tepke, pro zájemce fakultativně možnost jízdy na koních, nedílné součásti kyrgyzské kultury.

12
Tepke – Karakol

Pokračování na východ po severním břehu jezera Issyk-kul, druhého největšího alpinského jezeru světa, jemuž je přezdíváno „perla Střední Asie“. Čeká nás město Karakol a návštěva muzea Nikolaje Převalského, věhlasného cestovatele po regionu střední Asie. Mezi další navštívené zajímavosti bude patřit unikátní ortodoxní kostel postavený bez použití hřebíků a také mešita v čínském stylu. Večeře u Dunganů (čínské etnikum) – známé nudle lagman s ukázkou jejich přípravy.

13
Karakol

Výlet do krásné přírodní oblasti, rokle Džety Öguz (doslova „sedm býků“) s typickými červenavými kameny. Oblast známá léčivými účinky zdejší mírně radioaktivní vody místo léčení např. kosmonauta Jurije Gagarina. Nepříliš náročný trekking v okolí, návštěva místních s možností ochutnávky kumysu.

14
Karakol – Bokonbaevo – Čon Kemin

Pokračování cesty kyrgyzským venkovem, zastávka v krásném údolí Barskoon a malebném kaňonu Skazka. Poznávání zdejšího života – ukázka šikovnosti zdejších sokolnických mistrů a také staveb jurt, ve kterých místní často tráví téměř celou teplejší část roku.

15
Čon Kemin – Biškek

Volno v Čon Kemin obklopeném krásnou přírodou a horskými scenériemi. Poté návrat zpět do Biškeku, cestou zastávka u známé věže Burana z 11. století. V Biškeku čas na nákup posledních suvenýrů – za zmínku stojí především sušené ovoce, ořechy a koření. Rozlučkové folklórní představení odrážející místní tradice, večeře a nocleh.

16
Biškek – Praha

Odlet domů dle daného letového řádu, přílet v tentýž den, konec programu.

MAPA ZÁJEZDU

2

Taškent

4

Samarkand

6

Buchara

7

Chiva

8

Taškent

9

Biškek

10

NP Ala-arča

11

Tepke

12,13

Karakol

14

Bokonbaevo

15

Čon Kemin

15

Biškek

Co je v ceně

je v ceně
není v ceně
za příplatek
poznámky
Mezinárodní letenka
Mezinárodní letenka na trase Praha-Taškent/Biškek-Praha
2x Místní přelet
Místní přelet Urgenč-Taškent-Biškek
Ubytování
14x nocleh v hotelu/penzionu s vlastním sociálním zařízením a se snídaní
Český průvodce
Služby zkušeného a příjemného česky/slovensky mluvícího průvodce
Místní anglicky/rusky mluvící průvodce
Místní anglicky mluvící průvodci (na různých místech cesty různí průvodci)
Stravování nad rámec snídaně
1x oběd a 1x oběd/večeře
Pozemní doprava
Veškerá pozemní doprava dle programu
Vstupné
Veškeré vstupné dle programu
Cestovní pojištění
Kvalitní cestovní pojištění v ceně (krytí i pro případ covid-19)
Voda v ceně
Voda v ceně v době poznávacího programu
Informační materiály
Informační materiály CK k dané cestě
Pojištění CK proti úpadku
Pojištění storna zájezdu
Zajistíme na přání za příplatek.
Spropitné místním řidičům a průvodcům
Patří k běžné praxi při spokojenosti se službami
Příplatek za jednolůžkový pokoj
cca 7990 Kč/os.
Stravování formou polopenze
cca 4990 Kč/os.

Cena je kalkulována na základě 1 osoby sdílející dvoulůžkový pokoj.

Cena se může měnit na základě dostupného ubytování, cen mezinárodních letenek a kurzu USD.

Kvalitní cestovní pojištění v ceně. Doporučujeme si sjednat pojištění storna zájezdu.

Zájezd je garantován při minimálním počtu 6 účastníků.

CK si vyhrazuje právo na zvýšení ceny zájezdu z důvodu zvýšení ceny letenky či letištních poplatků.

ČLÁNKY K ZÁJEZDU

POPTAT TENTO ZÁJEZD

Po Hedvábné stezce – země Střední Asie

Region střední Asie je u nás často dodnes vnímám jako místo zaostalých postsovětských republik…ale rozhodně neprávem! Ano, informace o...
ČÍST ČLÁNEK

Perly muslimského světa

Islám a muslimský svět jako celek je současnosti mnohdy vnímán jako hrozba a návštěvu muslimských zemí si mnozí cestovatelé odpustí už...
ČÍST ČLÁNEK

Za vůní kávy a čaje

Možná je to překvapivé, ale existuje „alkoholová mapa světa“ – přehled, zda dotyčný národ preferuje pití vína, piva a nebo tvrdého...
ČÍST ČLÁNEK
Mgr. Lubomír Vacek
průvodce
Mgr. Lubomír Vacek

lubomir@vivatravel.cz , 724 673 778

Luboš strávil v cestovním ruchu a službách většinu profesního života – více než dekádu v letectví a v posledních přibližně osmi letech jako specializovaný průvodce na Asii a programový manažer cestovních kanceláří (obvykle jako specialista na Asii). Ačkoliv procestoval docela velký kus světa, už dávno zjistil, že jeho srdce patří Asii, kde má pocit, že je jeho druhý domov. Místo, kam se může vždy vracet a kde mu nic nechybí – a ten pocit ho neopustil od jeho první cesty do Asie před téměř dvěma dekádami až dodnes. Naopak, s každou jeho návštěvou ten pocit sílí a platí to prakticky beze zbytku pro tento fascinující kontinent.

Na Asii se dlouhodobě specializuje – vedle častých cest na asijský kontinent vystudoval i specializovaný na Asii zaměřený obor, pořádá přednášky, píše články, učil se i několik asijských jazyků…pravda, jediným reálně použitelným mu zůstala indonéština. Věří, že láska k Asii je věc nakažlivá a při provázení se tento pocit snaží předat dál klientům, se kterými pokud je možnost několikrát ročně do svého milovaného regionu vyráží. V současnosti se snaží přebudovat asijskou a africkou část zájezdů VIVA Travel. Mimo práci ho baví cestování, jazyky a východní filozofie.

Jaké relevantní jazyky ovládáte?

Mluvím anglicky, rusky, dohodnu se indonésky a dokážu číst arabsky.

Zájezdy do kterých zemí provázíte, kde se na vás klient může těšit?

Určitě Asie – ať už se jedná o Asii jihovýchodní, jižní, nebo východní. Nejvíce na západ provázím v Gruzii. Výhledově i na některých zájezdech do Afriky.

Oblíbená země a proč?

Těch je hned několik. Indonésie – moje dlouhodobá srdeční záležitost, pro její neuvěřitelnou rozmanitost. Vietnam – (nejen) pro úžasné jídlo a neutuchající energii místních. Indie – pro neskutečnou kombinací oslňující nádhery a strašné bídy. Gruzie – pro neuvěřitelně pohostinné obyvatele, ale i hory a památky. Nepál – pro nejhezčí hory, viditelné ale z pohodlí nížin. Izrael – pro obrovskou sílu místních dějin. Mimo Asii pak Austrálie – pro její krásu a celkovou pohodu.

POPTAT TENTO ZÁJEZD

Související zájezdy

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×