Kavkaz

To nejlepší z Gruzie a Arménie

AJ průvodce
12 dní
45 990 czk

Proč vybrat tento zájezd

  • nejzajímavější historická a přírodní místa Gruzie a Arménie

  • strhující krása hor v oblasti Kazbegu

  • starobylé kostely a kláštery v Gruzii i Arménii

  • legendární pohostinnost obou národů, fantastické víno a gastronomie

  • vinná degustace a ochutnávka koňaku v ceně

  • program nabitý poznáváním, ale zároveň umožňující odpočinek

POPIS ZÁJEZDU

Gruzie – země ležící jako skrytá perla na úpatí Kavkazu. Země nesmírně pestrá, pohostinná a přímo pulzující neutuchající energií. A vedle ní, trošku ve stínu slavnějšího souseda Arménie, země historicky těžce zkoušená – válkami, zemětřeseními, ale vlastně i svými vztahy s okolními zeměmi. Charakter krajiny se hodně liší – vedle chladné krásy horských velikánů v gruzínských horách rozlehlé nížiny Arménie. Co se ale nemění je charakter místních, jakkoliv se oba národy často vzájemně pošťuchují mají mnoho společného. Gruzíni jsou hrdý, možná trochu horkokrevný a svérázný národ, ale rozhodně si získají srdce každého příchozího. A totéž platí i pro Armény, kteří vidí návštěvníky téměř jako vzdálené příbuzné. Pro obě země ale určitě platí vyhlášená pohostinnost a láska k rodné zemi. S hrdostí vítají návštěvníky z celého světa a s otevřenou náručí hostí jako členy vlastní rodiny.

Stará gruzínská legenda praví, že když Bůh tvořil zemi, nechal si ten nejhezčí kousek jen pro sebe – není příliš těžké uhodnout o který kousek se jedná. Podle arménské legendy zase nedaleko přistál po potopě světa Noe a Arméni mají být jeho potomky. Vedle legend se ale oba národy se pyšní opravdu starobylou a dlouhou historií a rozhodně se nemusejí za své památky, přírodu, ale ani za gastronomii stydět. Vydejte se s námi poznat tyto nádherné země, jejich kulturu a oba národy samotné. Krásy Kavkazu již čekají!

Tbilisi – Gori – Uplisciche – Kazbeg – Mccheta – Haghpat – Sevan – Jerevan – Ečmiadzin – Garni – Geghard – Chor Virap

POPTAT TENTO ZÁJEZD

program zájezdu

Památky
Města
Unesco
1
Praha/Vídeň – Tbilisi

Odlet do Gruzie dle konkrétního letového řádu. Přílet do Tbilisi zpravidla 2. den cesty ráno.

2
Tbilisi

Vítejte v Gruzii! Po vyřízení nezbytných formalit setkání s místním řidičem/průvodcem přejezd do centra města (v případě velmi brzkých příletů nejdříve snídaně) a celodenní poznávání gruzínské metropole, spojující v sobě starobylou minulost a moderní tvář dnešní Gruzie, stejně tak asijské i evropské vlivy. Město půvabně rozprostřené na pahorcích po obou březích řeky Mtkvari má rozhodně co nabídnout – starobylé centrum s četnými kostely, pevnost Narikala s nádhernými výhledy, pohlednou moderní zástavbu, velkorysé bulváry a náměstí. Ubytování a zbytek dne volno, pro neznavené s možností procházek centrem s úžasnou atmosférou, nebo první ochutnávky místní vyhlášené kuchyně.

3
Tbilisi – Signagi – Tbilisi

Výlet do Kachetie, vyhlášené vinařské oblasti Gruzie. Návštěva kláštera v Bodbe s hrobem patronky Gruzie, sv. Niny, jež měla přinést do Gruzie křesťanství. Městečko Signagi, malebné položené nad úrodným údolím, při dobrém počasí s výhledem na masiv Kavkazu. Poté degustace věhlasných gruzínských vín – unikátní místní vína typu kvevri, jež nemusí chutnat každému, ale také možnost ochutnat i nám chuťově bližší odrůdy. Zároveň příležitost poznat gruzínskou pohostinnost, jež je legendární. Návrat do Tbilisi, odpočinek.

4
Tbilisi – Gori – Uplisciche – Gudauri

Přejezd do hor a zastávka ve městě Gori, rodišti Stalina. Návštěva Stalinova muzea, zejména pro návštěvníky z postkomunistických zemí vpravdě bizarní zážitek připomínající doby již minulé. Pokračování do Uplisciche, skalní město s historií delší než 3000 let. Poté přejezd ke starobylé pevnosti Ananuri (UNESCO), ale především po „staré vojenské cestě“ spojující Gruzii s Ruskem. Nocleh v Gudauri, vyhlášeném lyžařském středisku.

5
Gudauri – Kazbegi

Pokračování na sever do hor, do oblasti pod horou Kazbeg (2396 m), cestou nádherná horská krajina. Příjezd do Kazbegi a návštěva kostela Gergeti – stavba tyčící se v podhůří hory Kazbeg nabízí jeden z nejznámějších výjevů v celé Gruzii a je častým námětem fotografií. Volnější den umožňující vychutnat si příjemnou atmosféru hor.

6
Kazbegi – Mccheta – Tbilisi

Návrat zpět do nížin. Cestou zastávka u kostela Džvari, pro mnohé Gruzíny nejsvětějšího v zemi – právě zde měl první z gruzínských králů ve 4. století přijmou křesťanství. Kostel umístěný na kopci nabízí také nádherné výhledy do okolí. Poté Starobylá Mccheta (UNESCO), někdejší metropole Gruzie a dodnes jejího duchovní centrum. Návštěva katedrály Sveticchoveli se zásadním významem pro dějiny Gruzie (někdejší místo korunovace gruzínských králů), podle legendy zde má být uloženo Ježíšovo roucho. Poté pokračování do Tbilisi a zbytek dne volno. V případě zájmu možnost návštěvy termálních lázní (průvodce pomůže s rezervací), čas na poslední nákupy suvenýrů z Gruzie, či procházky ulicemi večerního Tbilisi.

7
Tbilisi – Haghpat – jezero Sevan – Jerevan

Přejezd k arménským hranicím, setkání s místním řidičem a pokračování do Arménie. Návštěva klášterního komplexu Haghpat (UNESCO) položeného v krásné krajině, stavby představující vrchol středověké náboženské architektury Arménie. Poté malebné horské jezero Sevan, druhé největší alpinské jezero na světě a největší jezero v oblasti Kavkazu. Pokračování do Jerevanu, nocleh a odpočinek po dlouhé cestě.

8
Jerevan

Prohlídka hlavních zajímavostí arménské metropole – Náměstí republiky, budova opery, známý Kaskádový komplex a další historická místa. Návštěva místního trhu, okolo kterého se točí život místní komunity – prodejci zeleniny a ovoce, koření a dalšího zboží. Možnost ochutnat vynikající arménský chléb lavaš. Fakultativně večeře doprovázená folklórním představením, zaměřená na místní speciality – arménská kuchyně je vyhlášená.

9
Jerevan – Ečmiadzin – Jerevan

Výlet ke katedrále Ečmiadzin (UNESCO), duchovnímu centru celé Arménie a sídlu arménské církve, jedna z nejstarších dosud fungujících křesťanských staveb vůbec. Po návratu do Jerevanu návštěva továrny vyrábějící koňak, světoznámý již v době komunismu. Prohlídka továrny a ochutnávka zdejších produktů, historie některých sudů sahá až do 19. století.

10
Jerevan – Garni – Geghard – Jerevan

Návštěva chrámu Garni – jediná antická budova na území Arménie a v prostoru někdejšího SSSR. Poté monumentální klášterní komplex Geghard (UNESCO), architektonická perla umístěná v nádherné krajině.

11
Jerevan – Chor Virap – Jerevan

Výlet k západním hranicím s Arménie. Vedle krásného kláštera Chor Virap odsud bývá vidět hora Ararat, symbol Arménie – toužebný a nedostupný sen všech Arménů. Po 1. světové válce se stal součástí Turecka, s nímž má Arménie velmi špatné vztahy. Pohled na Ararat připomíná Arménům jejich pohnutou historii – oproti dnešní rozloze historicky Arménie zahrnovala velkou část Kavkazu i východního Turecka. Návrat do Jerevanu a volno, možnost posledních nákupů a vychutnávání atmosféry tohoto zajímavého města.

12
Jerevan – Praha/Vídeň

Odlet domů, obvykle v brzkých ranních hodinách. Přílet tentýž den, konec programu.

MAPA ZÁJEZDU

2

Tbilisi

3

Signagi

3

Tbilisi

4

Gori

5

Kazbegi

6

Tbilisi

7

Jezero Sevan

8

Jerevan

9

Ečmiadzin

9

Jerevan

11

Chor Virap

11

Jerevan

Co je v ceně

je v ceně
není v ceně
za příplatek
poznámky
Mezinárodní letenka
Mezinárodní letenka na trase Praha – Tbilisi/Jerevan – Praha
Ubytování
11x nocleh v hotelu standardu 2-3* s vlastním sociálním zařízením a se snídaní
Místní anglicky mluvící průvodce
Místní anglicky nebo rusky mluvící řidič/průvodce a řidič (u menších skupin pouze řidič, u větších řidič a průvodce)
Pozemní doprava
Veškerá pozemní doprava dle programu
Degustace
Degustace místních vín dle programu
Degustace
Degustace koňaku dle programu
Informační materiály
Informační materiály CK k dané cestě
Pojištění CK proti úpadku
Vstupné
Celkem cca 50 USD/os.
Osobní pojištění a pojištění storna
Zajistíme na přání za příplatek.
Spropitné místním řidičům a průvodcům
Patří k běžné praxi při spokojenosti se službami
Příplatek za jednolůžkový pokoj
cca 6490 Kč/os.

Cena je kalkulována na základě 1 osoby sdílející dvoulůžkový pokoj.

Cena se může měnit na základě dostupného ubytování, cen mezinárodních letenek a kurzu USD.

Doporučujeme si sjednat cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu.

CK si vyhrazuje právo na zvýšení ceny zájezdu z důvodu zvýšení ceny letenky či letištních poplatků.

ČLÁNKY K ZÁJEZDU

POPTAT TENTO ZÁJEZD

Skryté perly – země Kavkazu

Přestože jsou z našeho pohledu oproti zbytku Asie země Kavkazu prakticky za dveřmi, nejedná se rozhodně o region, do kterého by proudily...
ČÍST ČLÁNEK

Kolébka vína

Gruzie patří mezi oblasti s nejdelší tradicí vinařství na zemi – víno je součástí místního života cca již 8.000 let a je proto...
ČÍST ČLÁNEK

Nejznámější rodák Gruzie

Země Kavkazu se mohou pyšnit celou řadou myslitelů, básníků, vědců, ale i vojevůdců a náboženských autorit. Kdo je však...
ČÍST ČLÁNEK

Půvaby gruzínské gastronomie

Nejen památkami živ je cestovatel a po dlouhém dni naplněném poznáváním je samozřejmě potřeba také nasytit hladový žaludek. A...
ČÍST ČLÁNEK

Související zájezdy

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×