Všechny chuti Gruzie s ČP
Proč vybrat tento zájezd
- nejzajímavější historická místa Gruzie
strhující krása hor oblasti Kazbegu
okouzlující Tbilisi spojující v sobě historii i současnost Gruzie
legendární pohostinnost Gruzínů, fantastické víno a gastronomie
ochutnávky místní kuchyně a vína
program nabitý poznáváním, ale zároveň umožňující odpočinek
POPIS ZÁJEZDU
Gruzie – země ležící jako skrytá perla na úpatí Kavkazu. Země nesmírně pestrá, pohostinná a přímo pulzující neutuchající energií. Charakter krajiny se velmi liší v okouzlující metropoli Tbilisi, pod chladnou krásou horských velikánů, ve vinařských oblastech a na příjemném pobřeží Černého moře. Co se ale nemění je charakter místních – Gruzíni jsou hrdý, možná trochu horkokrevný a svérázný národ, ale rozhodně si získají srdce každého příchozího. U mnoha zemí se chválí pohostinnost místních, ta gruzínská je ale vpravdě legendární. Gruzíni si sice urputně střeží svou nezávislost, tolikrát během historie této nádherné země ohrožovanou, několikrát ztracenou a teprve nedávno opět znova získanou, co se však týká přátel a hostů, tam je ale jejich přístup přesně opačný. S hrdostí vítají návštěvníky z celého světa a s otevřenou náručí hostí jako členy vlastní rodiny.
Stará gruzínská legenda praví, že když Bůh tvořil zemi, nechal si ten nejhezčí kousek jen pro sebe – není příliš těžké uhodnout o který kousek se jedná. Vydejte se s námi poznat tuto nádhernou zemi, její kulturu, gastronomii a Gruzíny samotné. A také zjistit, zda legenda nelhala. Krásy Gruzie již čekají!
Tbilisi – Signagi – Kazbeg – Gori – Kutaisi – Mestia – Batumi – Mccheta
POPTAT TENTO ZÁJEZDprogram zájezdu
Odlet do Gruzie dle konkrétního letového řádu. Přílet do Tbilisi zpravidla 2. den cesty ráno.
Vítejte v Gruzii! Po vyřízení nezbytných formalit setkání s místním řidičem/průvodcem přejezd do centra města (v případě velmi brzkých příletů nejdříve snídaně) a celodenní poznávání gruzínské metropole, spojující v sobě starobylou minulost a moderní tvář dnešní Gruzie, stejně tak asijské i evropské vlivy. Město půvabně rozprostřené na pahorcích po obou březích řeky Mtkvari má rozhodně co nabídnout – starobylé centrum s četnými kostely, pevnost Narikala s nádhernými výhledy, pohlednou moderní zástavbu, velkorysé bulváry a náměstí. Zbytek dne volno, pro neznavené s možností procházek centrem s úžasnou atmosférou, nebo dalšího ochutnávání místní vyhlášené kuchyně.
Specialita dne: badridžani nigzvit – rolky ze smaženého lilku, plněné česnekovou pastou s ořechy, často posypané semínky granátového jablka.
Pokračování na sever do hor. Cestou návštěva kostela Džvari, pro mnohé Gruzíny nejsvětějšího v zemi – právě zde měl první z gruzínských králů ve 4. století přijmou křesťanství. Kostel umístěný na kopci nad pozdější metropolí Mcchetou nabízí také nádherné výhledy do okolí. Poté pokračování ke starobylé pevnosti Ananuri (UNESCO), ale především po „staré vojenské cestě“ spojující Gruzii s Ruskem do oblasti pod horou Kazbeg (2396 m), cestou nádherná horská krajina. Příjezd do Kazbegi v odpoledních hodinách, zakončení dne návštěvou kostela Gergeti – stavba tyčící se v podhůří hory Kazbeg nabízí jeden z nejznámějších výjevů v celé Gruzii a je častým námětem fotografií.
Specialita dne: chinkali – knedlíčky plněné obvykle mletým masem či houbami, cibulí a kořením. Jedno z nejznámějších gruzínských jídel – vzhledem k vaření v horké vodě a konzumaci ještě „za tepla“ je i jejich pojídání specialitou.
Přejezd zpět do nížin a zastávka v Kaspi s ochutnávkou vín z tohoto regionu, nazývaného Kartli. Poté pokračování do města Gori, rodiště Stalina. Prohlídka Stalinova muzea, zejména pro návštěvníky z postkomunistických zemí vpravdě bizarní zážitek připomínající doby již minulé. Přejezd dále na západ a nocleh v Kutaisi, spojovaném s legendou o Kolchidě a zlatém rounu.
Specialita dne: chačapuri – placka či spíše chléb zapečený sýrem, velmi častý pokrm Gruzínů v kteroukoliv denní dobu. Chačapuri má mnoho regionálních variant – s vejcem, různými druhy sýra…vy okusíte variantu daného regionu.
Odpočinkovější den s výlety v okolí města Kutaisi – monumentální Prométheova jeskyně, krásný kaňon Martvili s četnými jezírky a vodopády na řece Abaša (fakultativně s možností projížďky loďkami dále do kaňonu).
Specialita dne: charčo – silná polévka z hovězího masa známá výraznou ostrou a kyselou chutí. Vývar a maso doplňuje rýže, rajčata, v některých případech i ořechy. Existují i varianty charčo, připomínající spíše guláš.
Prohlídka kláštera Gelati (UNESCO), ve středověku náboženského a intelektuálního centra Gruzie. Klášter je také místem posledního odpočinku jednoho z největších gruzínských králů, Davida Budovatele. Pokračování do Uplisciche, skalního města s historií delší než 3000 let a poté dále do Tbilisi.
Specialita dne: škmeruli – tradiční gruzínské pečené kuře s česnekovou omáčkou a ořechy.
Výlet do města Mccheta (UNESCO), někdejší metropole Gruzie a dodnes jejího duchovního centra. Návštěva katedrály Sveticchoveli se zásadním významem pro dějiny Gruzie (někdejší místo korunovace gruzínských králů), podle legendy zde má být uloženo Ježíšovo roucho. Návrat do Tbilisi a návštěva životem kypícího lokálního trhu (možnost nákupu dárků – za doporučení stojí především koření a ořechy) – pestrá nabídka místních produktů a koření. Poté pokračování do moderní části Tbilisi – bulvár Rustaveli, Náměstí svobody a gruzínský parlament. Zbytek dne volno a možnost si užít Tbilisi dle svého gusta. V případě zájmu možnost návštěvy termálních lázní (průvodce pomůže s rezervací), čas na poslední nákupy.
Specialita dne: lobiani – chléb plněný pastou vyráběnou z luštěnin s mnoha variantami, jimž je společná pouze přítomnost luštěnin a koření. Mccheta je pověstná jednou z variant tohoto pokrmu.
Pokračování do Kachetie, vyhlášené vinařské oblasti Gruzie. Návštěva kláštera v Bodbe s hrobem patronky Gruzie, sv. Niny, jež měla přinést do Gruzie křesťanství. Městečko Signagi, malebné položené nad úrodným údolím, při dobrém počasí s výhledem na masiv Kavkazu. Pokračování do Tsindali a návštěva zdejšího zámku s krásnou zahradou v anglickém slohu. Nocleh v Telavi.
Specialita dne: čurčchela – vyhlášená gruzínská sladkost s těžce vyslovitelným (a zapamatovatelným) názvem patří k této zemi od nepaměti. Ořechy – ale někdy i další plody – namáčené v hroznovém sirupu, čistém či s příchutěmi, patří mezi oblíbené dárky. Degustace a také pozorování výroby této pochutiny.
Pokračování poznávání úrodného regionu Kachetie. Návštěva místního zemědělského trhu, prohlídka města Gremi s majestátní citadelou. Pokračování do Nekresi s jedním z nejstarších klášterů v celé Gruzii. Poté degustace věhlasných gruzínských vín – unikátní místní vína typu kvevri (UNESCO) vyráběná tradiční metodou zrání v hliněných nádobách. Kvevri, víno typické pro Gruzii nemusí chutnat každému, proto se nabízí také možnost ochutnat i nám chuťově bližších typů vín. Posezení s místním vinařem a zároveň příležitost poznat gruzínskou pohostinnost, jež je legendární. Zakončení poznávání krás Gruzie právě u zdejšího vína symbolicky završí celou cestu. Návrat do Tbilisi, odpočinek.
Specialita dne: vína kvevri a mcvadi – voňavé šašliky (Gruzíni nemají tento ruský název rádi), podávané s čerstvě upečeným chlebem typu šoti, podobném arménskému chlebu (oba se připravují ve speciální peci, přilepené na její stěny).
Odlet domů, obvykle v brzkých ranních hodinách. Přílet tentýž den, konec programu.
MAPA ZÁJEZDU
Tbilisi
Kazbegi
Gori
Kutaisi
Mccheta
Telavi
Gremi
Tbilisi
FOTOGALERIE Tbilisi
FOTOGALERIE Kazbegi
FOTOGALERIE Kutaisi
FOTOGALERIE Mccheta
FOTOGALERIE Gremi
FOTOGALERIE Tbilisi
Co je v ceně
U tohoto zájezdu považujeme přítomnost českého znalého průvodce za velký přínos pro celkový průběh cesty, proto je standardně nabízen ve verzi s českým průvodcem.
Cestu Vám ale v případě zájmu samozřejmě rádi připravíme i individuálně, s místními průvodci.
ČLÁNKY K ZÁJEZDU
POPTAT TENTO ZÁJEZD